Haber

ABD, Sudan’da ateşkesi memnuniyetle karşıladı

YENİ ABD, Sudan’da bayram nedeniyle alınan ateşkes kararını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, taraflar arasındaki güvensizliğe işaret ederek çatışmalara son verilmesi çağrısını yineledi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana orduyla çatışan paramiliter Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 72 saatlik ateşkes kararını tatilin ilk gününden itibaren memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Dün Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah al-Burhan ve HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu ile görüştüğü bilgileri paylaşan Blinken, bu süreçte tarafları ateşkese uymaya davet ettiğini belirtti.

Blinken, “Ancak çatışmanın devam ettiği ve iki güç arasında ciddi bir güvensizlik olduğu açık.” dedi. Sözünü kullanarak, diplomatik görevli de dahil olmak üzere tüm sivillerin güvenliğe ulaşabilmesi için çatışmayı durdurma davetini yineledi.

Çatışmaların sona ermesiyle Sudan’ın askeri ve sivil cumhurbaşkanının Sudan ulusunun daha fazla zarar görmesini önlemek için sürdürülebilir bir ateşkes düzenlemesi için derhal müzakerelere başlaması gerektiğini vurgulayan Blinken, uluslararası toplumun çatışmayı sona erdirecek süreci desteklemeye hazır olduğunu kaydetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

kahramankazanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu