Haber

Netanyahu’nun Türkiye ziyareti ertelendi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önümüzdeki hafta Türkiye ve Kıbrıs’a yapacağı resmi ziyaretler ertelendi. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yariv Levin’in Başbakan Yardımcısı olarak görev yapacağı belirtildi.

kalp pili takıldı

73 yaşındaki İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kalp rahatsızlığı nedeniyle dün gece yarısı Tel Aviv yakınlarındaki Sheba Hastanesine kaldırıldı. Geçen hafta kalbini izlemek için bir görüntüleme cihazı takılan Netanyahu, kalp atışında bazı anormallikler görülmesi üzerine dün hastanede yeniden tedavi altına alındı.

Doktorlar, Netanyahu’nun “geçici aritmi” (düzensiz kalp atışı) olduğu için kalp piline ihtiyacı olduğunu söylediler. Ameliyattan sonra Profesör Roy Beinart, “İmplantasyon sorunsuz geçti ve hayati tehlikesi yok” dedi. Beinart, Netanyahu’nun kendini çok iyi hissettiğini ve günlük rutinine döneceğini belirtti.


İsrail’de yargı reformunu protesto eden protestocular Tel Aviv’den Kudüs’e yürüyor.Fotoğraf: Ohad Zwigenberg/AP/dpa/picture Alliance

Yargı reformu mecliste oylanacak

Netanyahu’nun ameliyatı, İsrail’deki tartışmalı yargı reformunun parlamentoda tartışmaya açılmasına saatler kala gerçekleşti. Ülkedeki protesto gösterileri Pazartesi günü parlamentoda yapılacak oylamadan önce durmadı. Netanyahu ameliyat olmasına rağmen oylamaya katılacağını açıkladı.

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümetin açıkladığı yargı reformu, İsrail tarihinin en büyük protestolarına neden oluyor. Protestoların bugün Kudüs ve diğer kentlerde de düzenlenmesi bekleniyor. İsrail’deki muhalifler, planlanan reformu demokrasiye yönelik bir tehdit olarak görüyor. Muhalefet lideri ve Yesh Atid Partisi Genel Lideri Yair Lapid, “Yahudi ve demokratik bir devlette yaşamaya devam etmek istiyoruz” dedi. Lapid, “Bu yasayı durdurmalıyız” dedi.

Hafta içinde Türkiye Cumhuriyeti Bağlantı Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Filistin lideri Mahmud Abbas’ın 25 Temmuz 2023’te Türkiye’ye geleceği ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 28 Temmuz’da Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile resmi görüşme yapacağı duyuruldu.

AP, Reuters, AFP/EC, ETO

haber-haliliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu