Haber

Obama’dan ‘Gazze’ açıklaması: Kimsenin eli temiz değil

ABD’nin eski lideri Barack Obama, “Pod Save America” ​​adlı podcast’te yaptığı konuşmada, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına da değindi. Obama, Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve ardından İsrail’in Gazze’ye saldırılarıyla ilgili son gelişmelere ilişkin, “Kimsenin eli temiz değil” dedi.

Barack Obama, “Sorunu çözmek istiyorsanız tüm gerçeği hesaba katmalısınız” dedi ve şunu ekledi: “Ve sonra kimsenin elinin temiz olmadığını da kabul etmelisiniz.” Hepimiz bir dereceye kadar suç ortağıyız. Geçmişe bakıyorum ve başkanlığım sırasında ilerlemek için neler yapabileceğimi görüyorum. Elimden gelenin en iyisini yaptım. “Bunu kanıtlayacak yara izlerim var” dedi.

‘ÇATIŞMA HEPİMİZ İÇİN AHLAKİ BİR SORUMLULUKTUR’

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkçe’nin haberine göre, Hamas’ı kınayan Obama, Gazze’de hayatını kaybeden siviller için de başsağlığı diledi. “Hamas’ın yaptığı korkunçtu ve bunun savunulacak bir yanı yok” diyen Obama, “İşgal bir gerçek ve Filistinlilerin başına gelenler dayanılmaz” dedi. Obama, “Çatışma hepimiz için ahlaki bir hesaplaşmadır” yorumunu yaptı.

‘FİLİSTİN HALKININ KENDİ KENDİNİ YÖNETTİĞİ BİR DEVLET KURULMALI’

Eski ABD lideri, Obama Vakfı Demokrasi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Hem İsrailliler hem de Filistinliler için sürdürülebilir bir barışın sağlanamamasının temelinde bunlar var” dedi ve şunları ekledi: “Biri, güvenliğin ve hakların tanınmasıdır. İsrail için var olmanın, diğerinin ise işgalin sona ermesine ve “Filistin halkının kendi kendini yöneteceği sürdürülebilir bir devletin kurulmasına dayandığını” söyledi. “Dökülen bu kan karşısında tarafsız kalmak mümkün değildir.” Obama, umutlu olmanın zor olduğunu belirterek, “Ailelerin yası ve enkazdan çıkarılan cesetler hepimizi ahlaki bir hesap yapmaya zorluyor” dedi. (DIŞ HABER)

haber-eruh.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu