Haber

Kandilli Rasathanesi: Düzce, sığ odaklı bir deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Kıymetlendirme Merkezi’nden yapılan açıklamada, bugün Sarıdere-Gölyaka-Düzce merkez üssünde yerel saat ile 04.08’de aletsel büyüklüğü 6,0 olan şiddetli bir zelzele meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, “Depremin odak derinliği yaklaşık 6,5 kilometre civarında olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem Düzce ve ilçeleri başta olmak üzere Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde hissedilmiştir. Düzce ili ve ilçelerinin tamamı 1996’da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Deprem Bölgeleri Haritasında I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır” sözleri kullanıldı.

‘BÖLGENİN DEPREM TEHLİKESİ YÜKSEK’

Yürürlüğe 1996’da giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nın AFAD Sarsıntı Dairesi Başkanlığı tarafından yenilendiği ve “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” tarifiyle 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, yeni haritada öncekinden farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerlerinin (PGA) gösterildiği aktarıldı.

Açıklamada, Düzce’nin PGA 475(yıl) azamî ivme bedelinin 0.3-0.7g ortasında değiştiği, bunun da bölgenin sarsıntı tehlikesinin nispi olarak çok yüksek olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, vilayet hudutlarının güney ve güneybatısının genel olarak Kuzey Anadolu Fay Zonu tesiri içinde olduğu belirtilerek, “Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Düzce, Karadere fay parçaları ve Çilimli, Yığılca fayları il sınırlarından geçmekte, kuzeydoğuda Devrek Fayı, güneyde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun D-B uzantılı Bolu, Taşkesti fay parçaları, batıda Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Karadere, Dokurcun, Arifiye fay parçaları ve Hendek Fayı bölgedeki önemli tektonik yapılardır.” bilgisi paylaşıldı.

1900 ile 2021 ortasında vilayet hudutları içerisinde meydana gelen değerli sarsıntıların büyüklüklerinin 7,0-7,9 ortasında olduğu aktarılan açıklamada, büyüklüğü 6,0 olan zelzelelerin Düzce sonları içerisinde güney-güneybatıdan geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerindeki Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Kastamonu, Çankırı üzere komşu vilayetlerde meydana geldiği, vilayet merkezine en yakın sarsıntının 11 kilometre uzaklıktaki 1999 Uğur-Düzce zelzelesi olduğu kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu