Haber

Kuzey Kore lideri Kim, ülkenin ilk casus uydusunun fırlatmaya hazır olduğunu söyledi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkenin ilk askeri casus uydusunun fırlatılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) göre, Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi’ni ziyaret eden Kim, “Kuzey Kore’nin nükleer kapasiteli füzelerini etkin bir şekilde kullanması için çalışan bir askeri keşif uydusuna sahip olmanın çok önemli olduğunu” söyledi. .

Kim, 1 numaralı askeri keşif uydusunun inşa edildiğini ve uydunun Nisan ayı sonuna kadar fırlatılması umuduyla yetkililere talimat verdiğini söyledi.

Ülkenin ilk askeri casus uydusunu fırlatmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Kim, Kuzey Kore’nin istihbarat toplama kapasitesini artırmak için çok sayıda uydunun fırlatılması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore ilk casus uydusunu test etti

Kuzey Kore, ilk casus uydusunun geliştirilmesinde son aşama olarak görülen test uydusunu 19 Aralık 2022’de fırlattığını duyurdu.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, test uydusundan Güney Kore’nin başkenti Seul ve Incheon şehrini uzaydan gösteren düşük çözünürlüklü siyah beyaz fotoğraflar yayınladı.

Casus uydu, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un 2021’in başındaki parti toplantısında duyurduğu ileri askeri teknoloji ürünleri arasında yer aldı. Bunlar arasında çok silahlı, katı yakıtlı uzun menzilli füze, su altından fırlatılan nükleer füze, ve nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar.

Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Koreli uzmanların ilk casus uydunun geliştirilmesinde son aşama olarak görülen test uydusu ile ilgili açıklamalarını “havlamaya” benzetti.

golmarmara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu